סא"ל אור בן יהודה – מופת למנהיגות גמישה

סאל אור בן יהודה- מופת למנהיגות גמישה
לימור רביד
לימור רביד

יועצת ארגונית, בעלים

פורצת דרך סידרתית

מגיל צעיר היה ברור שהאחות הצעירה למשפחה הערכית בה גדלה תהיה מנהיגה פורצת דרך בעולם הצבאי. אור התגייסה למסלול חי"ר והפכה לצוערת הראשונה בגדוד גפן (למי שלא בקיא – מסלול צוערי החי"ר בבה"ד 1).  בהמשך הייתה למ"פ הראשונה במגמת להב לצוערים קרביים ולאישה הראשונה שפיקדה על גדוד חי"ר.

 בשנת 2015 עוטרה בצל"ש אלוף פיקוד דרום ובאות מצטיינת הרמטכ"ל על תפקודה המצוין בהיתקלות עם מחבלים – דוגמה למנהיגות גמישה ועמידה איתנה במצבי לחץ וחירום.

כל זה רק ההקדמה לשבת השחורה 7.10.23….

 

 

ערב אותה שבת, גדוד קרקל עליו היא מפקדת, מגן על הגבול עם מצרים.  עם ההתראות על חדירת המחבלים, הוקפץ הגדוד תחת פיקודה להגנת מוצב סופה מפני התקפת המחבלים. בתגובתיות ובזריזות רבה הצליחה אור לנווט את כוחותיה תוך גילוי יוזמה, קבלת החלטות נבונות, הפגנת חוסן נפשי ונחישות, והובלת צוותה להצלחה מול העדר בפער הכוחות.

עשרות של מחבלים שמסתערים על מוצב סופה ביחס ל- 12 לוחמים ולוחמות, שתחת פיקודה נלחמים כמו אריות מחסלים המוני מחבלים. לבסוף בסיוע של השייטת מצליחים להחזיר את השליטה הישראלית במוצב.

במקביל במוצב חולית, נמצאת פלוגת פרא – פלוגת הטנקיסיטות של גדוד קרקל. הפלוגה אשר יועדה אף היא להגנה על הגבול עם מצרים ואשר הוגדרה כניסוי בעייתי של שילוב נשים בשיריון. הטנקיסטיות מסתערות על המחבלים, הן דורסות ורומסות מחבלים רבים, יורות עליהם ומצילות, כמעט לבדן, את המוצב.

בנימוקי הצל"ש שניתן לה ב-2015 צוינו התכונות הבאות: "אומץ לב, דוגמה אישית, אחריות ורעות…אחווה ומסירות לפקודיה, דוגמה אישית וקור רוח, עוצמה נפשית ונכונות לבצע את תפקידיה ואף מעבר לכך". תכונות אלו, המשקפות ערכי ליבה וחוסן פנימי, מהוות את מקור הכוח של המנהיגות הגמישה שלה.

כל זה בא לידי ביטוי גם בניהול הקרב במוצב סופה, ובהמשך בלחימה שלה ושל הגדוד שלה בתוככי עזה.

גדוד קרקל היה אחד הגדודים הראשונים שנכנס עם לוחמים ולוחמות יחד למעוזי הלחימה.

אור היא מנהיגה פורצת דרך, שלא פעם היתה בצה"ל "האישה הראשונה ש….". היא תמיד שאפה להצטיין ולהוכיח את יכולותיה כמפקדת חי"ר, בלי לחשוש מתגובות הסביבה ומבלי להירתע מהעובדה שאין נשים בסביבתה.

במנהיגותה מגלמת סא"ל בן יהודה את היתרונות הרבים של המנהיגות הגמישה.

 

חוסן אישי וערכים כמנוע למנהיגות גמישה

כאדם שמובל ע"י ערכים של אומץ, אחריות ורעות. ערכים שטבועים בה היטב ומהווים עבורה את המצפן האישי. דבקות בערכים ידועה כמגבירה את החוסן האישי כיוון שהיא מייצרת אמת פנימית שמתווה את הדרך לכל פעולה ופעולה. כך כשהיא אוחזת בערכים של אומץ, אחריות ורעות אין ספק שהיא תהיה הראשונה לצאת לקרב, אין ספק שהיא תגלה יוזמה ותיקח אחריות על כל אירוע ולבסוף תפעל מתוך מקום של רעות כלפי האחרים ובכך תגביר את אמונם בה.

כמנהיגה בעלת מצפן ערכי איתן, סא"ל בן יהודה משרה ביטחון וערך תרבותי משותף בקרב כוחותיה, מה שמגביר את החוסן והמחוברות הארגונית. היא פורצת דרך ומשפיעה על סביבתה דרך הקרנה של ערכים ודוגמה אישית מעוררת השראה. התוצאה היא שמצפן הערכים של אור הופך עבור האחרים ל"דרך הערך" והחוסן של הקבוצה כולה גדל.

 

הובלת צוות במצב משבר ותחת לחץ: קור רוח, נחישות ויוזמה

 

במצבי משבר, היא גמישה ומסתגלת במהירות, מנהיגה את כוחותיה בקור רוח מתוך שילוב של אמפתיה ורגישות לצרכי הזולת עם נחישות ונחיתות טבעית. יכולת זו לווסת רגשות ואפשרות להגיב להתפתחויות בשטח מאפשרת לה להוביל את פקודיה לתוצאות משמעותיות ולצד התוצאות היא הופכת לעוגן בעבור האחרים ולמומחית להתנהלות ולניווט בעת סערה.

סא"ל אור בן יהודה מהווה דוגמה מרשימה למנהיגה גמישה המצליחה להתגבר על אתגרים בזכות יכולות התמודדות יוצאות דופן הכוללות חוסן נפשי, חתירה לצמיחה, וקידום מוטיבציה עצמית וקבוצתית.

סא"ל אור בן יהודה מהווה מודל לחיקוי עבור מפקדים בעתיד ובעיקר עבור ילדות שיכולות לדמיין את עצמן מפקדות כמוה בעתיד.

רוצה לגלות את המנכ"ל שבך?

אולי יעניין אותך

ליטל לשם - מנהיגה יזמית. תמונה מתוך אולפן חדשות

מנהיגות היא יזמות – רסן ליטל לשם

כשאומרים שנשים יכולות לעשות הרבה דברים יחד, מתכוונים בוודאי לרס"ן ליטל לשם. ליטל היא יזמית, הייטקיסטית, פורצת דרך, שחייה על הקו ישראל – ארה"ב, ובמלחמת חרבות ברזל מצאה עצמה משרתת

קרא עוד
דילוג לתוכן