עצמאות 76 – "רק בגלל הרוח" כביטוי לתרבות הארגונית הישראלית

דגל ישראל בשקיעה: עצמאות 76: "רק בגלל הרוח" כביטוי לתרבות הארגונית בישראל
לימור רביד
לימור רביד

יועצת ארגונית, בעלים

"הרוח הישראלית" זה הביטוי של התרבות הארגונית של ישראל. לכבוד יום העצמאות ה76 שכולו מורכבות, בחנתי איך משפיעה התרבות הארגונית הזו על התמודדות עם האתגרים והמורכבות.

יום העצמאות ה- 76 – המלחמה טרם הסתיימה. אנו מתמודדים עם אתגרים רבים: שכול ועצב שפוגשים כל ישראלי וישראלית באשר הם. כולנו מלאי דאגה. דאגה לחיילנו המגנים על גבולות המדינה ונלחמים, כדי שאנחנו נוכל להניף את הדגל בגאווה ולנפנף על המנגל בהנאה. דאגה  לחטופים, שעדיין נמצאים במחילות הנוראיות ובתפילה גדולה שישובו במהרה לחיק משפחתם בריאים ושלמים בגופם ובנפשם.

דווקא ביום הזה, אני רוצה להתבונן על הרוח המיוחדת שמייחדת אותנו כעם ומעניקה לנו את הכוח להתגבר האתגרים. הרוח הזו היא שמזכירה לנו מי אנחנו ומאפשרת לנו להמשיך ולבנות מדינה חזקה וצודקת לכולם.
זוהי התרבות הארגונית של ישראל.

רק בגלל הרוח - הרוח ההופכת אותנו לעם של גיבורי על.

הרוח הישראלית תוצר של הפסיפס המיוחד הזה ממנו מורכבת החברה הישראלית והוא שהופך אותה למיוחדת. דווקא החיבור הזה בין קצוות, מאלץ אותנו למצוא את המשותף – את הרוח הישראלית.

הרוח הישראלית היא רוח של חוסן ועמידות

לאורך ההיסטוריה, העם היהודי התמודד עם אתגרים רבים, החל מגירושים וגלות ועד מלחמות ורדיפות. למרות קשיים אלו, הצליח העם לשרוד ואף להקים מדינה משגשגת.  רוח החוסן והעמידות היא נכס יקר ערך ומאפשרת לנו לצלוח את הקשיים, להשיג יעדים ולשגשג גם בתנאים קשוחים.

רוח החוסן והעמידות אינה מוגבלת רק להתמודדות עם העבר. היא ממשיכה להיות מקור כוח ועידוד עבור הישראלים . הרוח הזו מאפשרת לנו להתמודד עם המצב המורכב ולפעול באמונה שגם הדור הבא ידע לעמוד איתן מול אתגרים.

בחצי השנה האחרונה אני פוגשת את החוסן הישראלי במלוא הדרו. כיועצת המעבירה סדנאות חוסן בצבא ובמשטרה אני פוגשת את האנשים שפגשו את המוות מול עיניהם והם באמונה גדולה מסתכלים קדימה לעבר העתיד הטוב והמטיב. מרגישה שיש לי הזכות לחזק את החוסן ולהציף בפני החיילים והשוטרים את היכולות הפנימיות שלהם – את החוסן האישי, הקבוצתי והלאומי.

הרוח הישראלית היא רוח של תעוזה וחדשנות

רוח התעוזה והחדשנות היא נכס ישראלי יקר ערך. הישראלים ידועים ביכולתם לחשוב מחוץ לקופסה ואף להביא לשינויים בעולם. לאורך ההיסטוריה התמודדה ישראל עם משאבים מוגבלים שהעלו את הצורך למצוא פתרונות יצירתיים שיאפשרו לעשות יותר עם פחות.
הרוח הזו היא רוח של חדשנות, יזמות ונכונות לקחת סיכונים כדי לנסות דברים חדשים.
רוח החדשנות והתעוזה היא שמאפשרת לנו הישראלים לחשוב אחרת, לפתור בעיות בצורה יצירתית, לפעול מתוך שיתוף פעולה וחשיבה רב-מימדית ואף להביא לפריצות דרך בתחומים שונים ומגוונים ששינו את העולם.

כיועצת ארגונית ומנחה סדנאות לפיתוח חשיבה יצירתית, אני פוגשת אנשים שלא מודעים לרמת היצירתיות שלהם והתפקיד שלי לא פעם הוא לסייע לאנשים לחשוף את היצירתיות שלהם ולהקנות להם כלים לעידוד חשיבה יצירתית ולפיתוח הפוטנציאל היצירתי שלהם.

הרוח הישראלית היא רוח של סולידריות ושל עזרה הדדית

הרוח הישראלית היא רוח של סולידריות ועזרה הדדית. בכל מקום תמצאו בישראל ארגוני סיוע חברתיים המקדישים את עשיתם למען האחר.

ובעת צרה – הופך כל ישראלי את ביתו לחמ"ל סיוע לאחרים. כפי שקרה בתחילת המלחמה בימים בהם כל עם ישראל, על כל גווניו, התנדב למען החיילים והמפונים מי באפיית עוגות ומי בגיוס כספים ורכישת ציוד טקטי לחיילים. הרוח הישראלית היא מה שאנו אוהבים לכנות "ישראל היפה", רוח של עזרה הדדית, של התגייסות, של חיבורים.

הרוח הזו גרמה ל"צוות אלחנן", דתיים ימניים מעתניאל, אשר בדרום הר חברון, לצאת בבוקר שמחת תורה לעבר בארי, קיבוץ שהוא מעוז השמאל, לסכן את החיים ולהציל פשוטו כמשמעו את תושבי הקיבוץ מן התופת, ולא להפסיק עד שנפגעו ואלחנן נהרג. וכמו שמנחם קלמנזון אמר לא היה לנו לרגע ספק שבשעה שאחינו נטבחים, אנחנו חייבים לבוא להצילם.

רוח הסולידריות והעזרה ההדדית זוהי הרוח שבה המשפט  "אני איתך על מלא, אחי", שאמר סגן יונתן גוטין ז"ל למפקדו רגע לפני הכניסה לקרב שבו נפל, הוא תמצית הישראליות, תמצית העזרה ההדדית והיכולת לראות באחר "אח".

יום העצמאות הוא יום של אחדות, של תקווה ושל אמונה. היום אנחנו מודים על מה שיש לנו (ויש הרבה!)

רוח אהבת הארץ

אלפי שנים ערגו היהודים לארץ ישראל, הם לא הכירו אותה אבל חלמו על ירושלים, הם לא ידעו את טיבה, אבל כינו אותה ארץ זבת חלב ודבש. כשהחלו גלי העלייה חלק לא מבוטל של הציונות היה הנחלת המורשת של אהבת הארץ ובנין הארץ, כחלק מההוויה של הציונות.
מערכת החינוך בישראל ותנועות הנוער מחנכות את הדור הצעיר לאהבת הארץ והמולדת. דרך הכרות עם חבלי הארץ השונים, טיולים רגליים ותרבות של אהבת טבע. מדינת ישראל היא מדינה קטנה שיש בה רצועת חוף נהדרת, נופי מדבר עם הקסם של ים המלח, לצד נופי הצפון המיוער והחרמון המושלג והכל בתחום של מחוז אחד במדינה אחרת…

אהבת הארץ זורמת אצלנו הישראלים בדם ואצלי כג'יפאית חובבת טבע במיוחד. אני מתרגשת מכל מפגש עם שועלים, חיוואים וצבאים כאילו פגשתי צבוע פנים אל פנים.

רוח האופטימיות והתקווה

"התקוה בת שנות אלפיים" אנחנו עם שלמרות כל הקשיים והמהמורות שליוו אותו משחר קיומו, תמיד שומר על תקווה ועל אופטימיות.

בזכות הרוח של האופטימיות והתקווה הפכנו כולנו לחובבי אירוויזיון בשבוע האחרון והלב התפוצץ מגאווה כשעדן גולן עלתה לגמר והגיעה למקום החמישי.

ובזכות הרוח הזו נשנן כולנו את חוקת ההתעמלות האומנותית ונחזיק אצבעות לדריה אטמנוב שחלילה לא תאבד את הסרט ונתפלל שרז הרשקו תעיף באיפון אחד את המתחרה הטורקיה ושוב תעלה על הפודיום עם תמונתו של סגן יונתן גוטין ז"ל באולימפיאדה בפריז בעוד כחודשיים.

רק בגלל הרוח נמשיך קדימה לעבר עתיד טוב יותר

הרוח הישראלית, או במילים של יועצת ארגונית – התרבות הארגונית של ישראל, היא רוח של עוצמה המבוססת על עזרה הדדית, יצירתית, אהבת הארץ, ואופטימיות ומייצרת חוסן לאומי.

הרוח הישראלית היא זו שבנתה את ישראל לאורך השנים, והיא זו שתמשיך להוביל אותנו קדימה לעבר עתיד טוב יותר לילדנו במדינה חזקה, בטוחה וצודקת לכולם. במילותיו של רס"ן אדיר עבודי ז"ל, מ"פ הטירונים שהבין את גודל השעה ובפקודותיו ורוח הלחימה שלו הציל 120 טירונים ואת הפלישה לכיוון אשקלון: "רוח הלחימה תקבע את התוצאה, המקצועיות תקבע את המחיר".

חג עצמאות שמח!

רוצה לגלות את המנכ"ל שבך?

אולי יעניין אותך

לימור רביד הרצאה שבוע אורקל 2018

הרצאות לארגונים

מגוון הרצאות לארגונים, אחת מהן יכולה להתאים לארגון שלך אצלנו ב- Zoom in HR תוכלו למצוא מגוון הרצאות לארגונים המתאימות למגוון קהלים. ניתן להזמין הרצאות בנושאים נוספים הקשורים בפיתוח מיומנויות

קרא עוד
סדנת ניהול ממשקים לימור רביד

סדנאות ניהול ממשקים בארגון

סדנת ניהול ממשקים גשר למצוינות ארגונית בעולם הארגוני הדינמי של היום, אחד הגורמים להצלחה הוא היכולת לנהל ממשקים באופן יעיל ולקדם שיתוף פעולה בין כל חלקי הארגון. הסדנה לניהול ממשקים

קרא עוד
סדנאות לאנשי מילואים - לימור רביד

סדנאות לאנשי מילואים

שיבת המילואמינקים סדנאות לאנשי המילואים עוסקות בדילמות של החזרה לעבודה של אנשי ונשות המילואים היא אתגר עבור שני הצדדים, העובד והארגון. מצד אחד הארגון המתין לשובו של העובד ומצפה לחזרתו

קרא עוד
דילוג לתוכן